Własny sklep internetowy czy sprzedaż na Allegro?

Chyba każda osoba, która chce rozpocząć sprzedaż w Internecie zadaje sobie to pytanie. Założyć konto firmowe i rozpocząć sprzedaż na Allegro czy może rozpocząć działania w internetowym handlu pod własnym szyldem? Który sposób gwarantuje większą ilość klientów i lepsze dochody? Postaramy się przybliżyć wady i zalety obu rozwiązań tak, żeby ułatwić Ci podjęcie najlepszej decyzji.

A może i to, i to?

Czytając tytuł wpisu, wiele osób zacznie się zastanawiać czy aby na pewno trzeba cokolwiek wybierać? Przecież można jednocześnie prowadzić sprzedaż na Allegro i obsługiwać swój własny sklep. Taka propozycja może się wydać kusząca i ma wiele zalet, jeśli zastosujesz odpowiednie narzędzia i strategie. Sprzedaż na Allegro i we własnym sklepie internetowym pozwala Ci dotrzeć do większej liczby potencjalnych klientów i zbudować rozpoznawalną markę. Możesz też dostosować swoją ofertę do różnych grup docelowych i zwiększyć swoje szanse na sprzedaż. Nie musisz się martwić o nadmiar obowiązków i pracę, jaką trzeba będzie włożyć w obie platformy, jeśli skorzystasz z usługi tworzenia i obsługi sklepów internetowych od PAGWEB. Dzięki temu otrzymasz profesjonalny sklep, który będzie zintegrowany z Allegro i pozwoli Ci łatwo zarządzać swoimi produktami i zamówieniami. Sklepy internetowe tworzone przez PAGWEB są również zoptymalizowane pod kątem SEO i reklam online, co pomoże Ci wypromować swój biznes w Internecie.

Zalety sprzedaży na Allegro

Allegro to największa platforma e-commerce w Polsce, z której regularnie korzysta 53% polskich e-kupujących. Być może zapowiadane wejście Amazona do Polski zatrzęsie nieco naszym rynkiem e-zakupów, ale na tę chwilę Allegro wydaje się być niepowstrzymanym hegemonem polskiego e-commerce. Co za tym idzie, wystawiając swój produkt na Allegro staje się on widoczny dla milionów internautów, szukających właśnie nowych okazji czy pomysłu na prezent.

Rozpoczęcie sprzedaży na Allegro z technicznego punktu widzenia jest bardzo proste. Wystarczy się zarejestrować, dodać produkty do bazy, ustawić ceny i zdjęcia i sprzedajemy! A przynajmniej próbujemy sprzedawać, bo bez wykupienia dodatkowych opcji promujących, nasza oferta jest gdzieś na n-tej stronie wyszukiwania. Możesz też skorzystać z Allegro Smart. Ta popularna subskrypcja na Allegro powoduje, że zakupy powyżej 40zł są objęte darmową dostawą dla kupującego. Dzięki temu, paradoksalnie więcej ofert zdobędziesz zwiększając cenę produktu przykładowo z 37zł do 40zł. Allegrowicze będą woleli zapłacić 3zł więcej Tobie, niż dodatkowo 8,99zł za przesyłkę.

Wady sprzedaży na Allegro

Ze względu na wielkość i popularność Allegro, znajdują się tam już wszyscy Twoi konkurenci. Na jedną Twoją aukcję, przypada 100 identycznych i kilka tysięcy podobnych ofert – bardzo często od firm, które stosując technikę skali mogą pozwolić sobie na znacznie atrakcyjniejsze ceny od Ciebie. Weterani Allegro mają też wysoko wypozycjonowane aukcje, przez co Twoje oferty będą widoczne niżej. Jedyną metodą na zwiększenie widoczności jest wtedy wykupienie oferty sponsorowanej czy podświetlenia wpisu, co wiąże się oczywiście z dodatkowymi kosztami.

Klient Twój czy Allegro?

Swoją popularność Allegro zawdzięcza temu, że można kupić tam dosłownie wszystko i w dodatku często najtaniej w Internecie. To powoduje, że kupujący na Allegro nie wchodzą tam, żeby zrobić zakupy konkretnie od Ciebie czy jakiegokolwiek innego sprzedawcy. Wchodzą tam, żeby kupić produkt jak najtaniej i właściwie jedyna przewaga, jaką możesz mieć nad swoją konkurencją, to przewaga cenowa. Sam system Allegro jest skonstruowany tak, żeby umożliwić kupującym wybór najtańszej oferty – gdy konkurencja sprzedaje dany produkt taniej, nad tytułem Twojej oferty pojawi się informacja, że są dostępne tańsze oferty tego produktu z linkami do konkurencyjnych aukcji.

Allegro podpowie wchodzącym na Twoje oferty, że konkurencja sprzedaje dany produkt taniej

W związku z tym, sprzedając na Allegro nie masz tak naprawdę żadnych klientów. Klientów ma Allegro, a Ty jesteś jednym z ich dostawców. Współpraca na takiej zasadzie opłaca się, jeżeli możesz walczyć ceną. Wspominany już sklep KFD, oferuje na Allegro takie same produkty jak w swoim autorskim sklepie. Różnica jest taka, że te same produkty na Allegro są tańsze, mimo że firma musi jeszcze zapłacić prowizję od sprzedaży.

Prowizje od sprzedaży i za darmową wysyłkę

Oprócz ewentualnych płatności za wyróżnienie Twojej oferty, analizując strategię cenową musisz wziąć pod uwagę koszty prowizji. Allegro nalicza prowizje od wartości sprzedaży Twoich produktów, które w zależności od kategorii wynoszą od 6% do 15% ceny. Oprócz tego, jeżeli zechcesz udostępniać dostawę w ramach Allegro Smart, zapłacisz również za darmową wysyłkę klienta do paczkomatu. Odpowiednio 0,99 zł brutto dla zamówień poniżej 100 zł i 1,99 zł brutto dla zamówień od 100 zł. Nie masz oczywiście obowiązku korzystania ze Smarta ale wtedy automatycznie tracisz olbrzymią część potencjalnych klientów.

Jak w takim razie wypada sprzedaż we własnym sklepie internetowym?

Zalety sprzedaży we własnym sklepie internetowym

Największą zaletą sprzedaży we własnym sklepie internetowym jest fakt, iż posiadając swój sklep, to Ty dyktujesz warunki. Możesz wybrać jaki wygląd będzie miał Twój sklep, ustawić własne ceny, wprowadzić promocje i kupony rabatowe. Nikt nie będzie pokazywał ofert konkurencji obok Twoich produktów. Sam decydujesz jaką opcję wysyłki i płatności chcesz udostępnić. Możesz udoskonalić swój sklep o newsletter, w którym będziesz informował klientów o najnowszych promocjach, czat na żywo z pracownikiem firmy czy blog.

Budujesz markę i zatrzymujesz klienta u siebie

Idealnym przykładem, obrazującym różnicę między sprzedażą we własnym sklepie, a na Allegro jest sprzedaż iPhone’a. Jako Apple możesz sprzedawać swój telefon w sieciówkach ze sprzętem elektronicznym – będzie wtedy wystawiony na półkach obok innych telefonów, klienci będą mogli porównać ceny i funkcje innych urządzeń, a pracownicy sklepu mogą nawet odradzać kupno iPhone’a, bo akurat trwa promocja na inne marki. Tak działa sprzedaż na Allegro.

Swojego iPhone’a Apple sprzedaje również we własnych sklepach Apple Store. Wchodząc do takiego sklepu, da się od razu zauważyć zupełnie inny wygląd otoczenia, niemalże stworzony do eskpozycji produktów Apple’a. Kiedy podejdziemy do działu z telefonami, będziemy mieli do wyboru jedną markę – Apple iPhone. Na innych półkach znajdują się same produkty Apple, więc nieważne co kupi klient, Ty jako właściciel sklepu i tak na tym zarobisz. Konsultanci są specjalnie wyszkoleni w promocji produktów i usług Apple i przekonają wahających się klientów do zakupu.

Tak właśnie działa sprzedaż we własnym sklepie – Ty decydujesz co widzi klient i możesz wpływać na jego decyzje zakupowe. Nie musisz również tak bardzo przejmować się ceną, ponieważ nie widać ofert Twojej konkurencji. Oczywiście Internauta może sprawdzić ceny w innych sklepach, tak samo jak kupujący w Apple Store może przejść się do sklepu obok ale jeżeli Twój sklep wzbudzi zaufanie i zaprezentujesz się jako sprzedawca produktów najwyższej jakości, a Twój sklep będzie dodatkowo posiadał wartość dodaną np. w postaci bloga z artykułami eksperckimi, to większość klientów nawet nie sprawdzi cen u konkurencji.

Bez żadnych prowizji

Sprzedając w swoim sklepie, nie musisz dzielić się z nikim zyskiem. Zatrzymujesz wszystko, co zarobisz. Możesz też do woli promować, wyróżniać i przeceniać produkty – wszystko bez jakichkolwiek prowizji. Nie musisz się również obawiać, że Twoje produkty pokażą się na samym końcu listy. To Ty decydujesz czy mają się pokazać jako promocja dnia na stronie głównej, czy chwilowo wycofujesz się z ich promocji.

Wady sprzedaży we własnym sklepie internetowym

Jeżeli chcesz sprzedawać na Allegro, zakładasz tam konto. A co jeżeli chcesz sprzedawać we własnym sklepie? Odpowiedź nie jest już tak oczywista. Jeżeli nigdy nie sprzedawałeś online, prawdopodobnie nie wiesz nawet od czego zacząć. Atrakcyjną ofertą wydają się wtedy różnego rodzaju platformy, tworzące takie sklepy automatycznie. Korzystanie z nich to jednak swego rodzaju pułapka. Takie platformy pobierają niemałe miesięczne abonamenty, a sam sklep nie jest Twój. Masz jedynie prawo do korzystania z niego tak długo, jak płacisz abonament.

W przypadku własnego, profesjonalnego sklepu, trzeba będzie się liczyć z jednorazowym wydatkiem za jego zaprojektowanie. Ten koszt powinien się jednak szybko zwrócić, ponieważ we własnym sklepie nie płacisz nikomu prowizji od sprzedaży.

Promocja sklepu internetowego

Kolejnym mankamentem jest marketing. Gdy dodajesz ofertę na Allegro, momentalnie jest ona widoczna dla milionów Internautów. Jeżeli jednak otworzyłeś nowy sklep internetowy, prawdopodobnie nikt nie ma pojęcia o jego istnieniu. Możesz oczywiście promować go wśród znajomych i w mediach społecznościowych ale często to nie wystarczy.

Rozwiązaniem jest usługa marketingu online. Korzystając z usług PAGWEB, możesz sprawić że reklamy Twojego sklepu wyświetlą się wszystkim, szukającym danego produktu albo sklepów o określonej tematyce. Możesz też zawęzić pokazywanie reklam do osób o określonej płci, wieku, stanie majątkowym, posiadanym stanowisku, czy zainteresowaniach.

Podsumowując, własny sklep internetowy czy sprzedaż na Allegro?

Sprzedaż we własnym sklepie internetowym jest zdecydowanie lepszym pomysłem, niż tworzenie ofert na Allegro. Posiadając własny sklep tworzysz markę i zyskujesz lojalnych klientów. Masz też większą swobodę przy ustalaniu cen i opcji wysyłki. Możesz również oferować klientom wartość dodaną w postaci bloga, czatu na żywo czy formularza kontaktowego.

Kluczową sprawą przy rozpoczynaniu sprzedaży w Internecie jest samo stworzenie sklepu. Wybór oprogramowania, utrzymanie serwerów i domeny może być nie lada wyzwaniem dla osoby nietechnicznej. Rozwiązaniem jest skorzystanie z usługi tworzenia i obsługi sklepów internetowych od PAGWEB. Dzięki temu otrzymasz gotowy sklep, zbudowany zgodnie z Twoimi życzeniami oraz zostaniesz przeszkolony z jego obsługi. Nie będziesz też zmuszony do płatności prowizji od sprzedaży, ani drogich abonamentów. Jeżeli dodasz do tego skuteczne reklamy w Internecie, na pewno odniesiesz sukces w e-commerce!

2 odpowiedzi

  1. A jak to wygląda z obsługą takiego sklepu? Na allegro wystarczy dodać zdjęcie, opis, cenę i ilość. Jak to działa we własnym sklepie??

    1. Dokładnie tak samo. W sklepach, które tworzymy ma Pani dostęp do panelu administracyjnego, w którym można łatwo dodać produkty i zdjęcia, aktualizować ceny i zmieniać opisy.

      Zapraszamy do zapoznania się z ofertą: Tworzenie sklepów internetowych

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ostatnie wpisy:

Twoja prywatność jest dla nas ważna

Serwis wykorzystuje pliki cookies m.in. w celu poprawienia jej dostępności, personalizacji, obsługi kont użytkowników czy aby zbierać dane, dotyczące ruchu na stronie. Każdy może sam decydować o tym czy dopuszcza pliki cookies, ustawiając odpowiednio swoją przeglądarkę.

Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności i Regulaminie oraz obowiązku informacyjnym RODO.

Właściciel serwisu gromadzi i przetwarza dane o użytkownikach (w tym dane osobowe) w celu realizacji usług za pośrednictwem serwisu. Dane są przetwarzane zgodnie z prawem i z zachowaniem zasad bezpieczeństwa. Przetwarzanie części danych może być powierzone innym partnerom.